logo

Home North Carolina
North Carolina
2017 Football Bracketts PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Saturday, 04 November 2017 22:26

1A FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 North Duplin (11-0), BYE

#8 Southside (6-5) vs. #9 Northside-Pinetown (5-6)

#5 Pamlico County (7-4) vs. #12 Albemarle (4-7)

#4 Columbia (5-4), BYE

#3 South Robeson (3-8), BYE

#6 Plymouth (6-5) vs. #11 North Edgecombe (4-6)

#7 Southeast Halifax (7-4) vs. #10 South Creek (5-6)

#2 Northampton County (10-1), BYE

West

#1 Mitchell (10-1), BYE

#8 South Stokes (5-6) vs. #9 Community School of Davidson (5-6)

#5 Robbinsville (7-4) vs. #12 Rosman (2-9)

#4 Mountain Island Charter (8-3), BYE

#3 Thomas Jefferson (10-1), BYE

#6 Elkin (5-6) vs. #11 Hayesville (3-8)

#7 Union Academy (7-4) vs. #10 Alleghany (4-7)

#2 Cherokee (10-1), BYE

 

1AA FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Tarboro (11-0), BYE

#8 Riverside-Martin (6-5) vs. #9 Princeton (7-4)

#5 West Montgomery (9-2) vs. #12 Rosewood (5-6)

#4 Granville Central (5-6), BYE

#3 East Carteret (7-4), BYE

#6 Lakewood (9-2) vs. #11 Pender (4-7)

#7 Manteo (8-3) vs. #10 Gates County (6-5)

#2 John A. Holmes (10-1), BYE

West

#1 Mount Airy (11-0), BYE

#8 Polk County (7-4) vs. #9 North Rowan (8-3)

#5 Swain County (7-4) vs. #12 Cherryville (4-7)

#4 Bessemer City (10-1), BYE

#3 North Stanly (10-1), BYE

#6 Murphy (9-2) vs. #11 South Stanly (5-6)

#7 East Surry (7-4) vs. #10 Starmount (6-5)

#2 East Wilkes (9-2), BYE

 

2A FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Northeastern (11-0) vs. #16 Bertie (4-7)

#8 First Flight (8-3) vs. #9 Clinton (5-5)

#5 Wallace-Rose Hill (9-1) vs. #12 Ayden-Grifton (6-5)

#4 Beddingfield (7-4) vs. #13 Farmville Central (5-6)

#3 Southwest Onslow (8-3) vs. #14 Goldsboro (6-5)

#6 SouthWest Edgecombe (9-2) vs. #11 Hertford County (6-5)

#7 Kinston (9-2) vs. #10 Greene Central (7-4)

#2 East Bladen (10-1) vs. #15 James Kenan (3-7)

West

#1 Reidsville (11-0) vs. #16 West Lincoln (4-7)

#8 East Rutherford (7-4) vs. #9 East Montgomery (9-2)

#5 Graham (3-8) vs. #12 Lincolnton (5-6)

#4 South Columbus (10-1) vs. #13 Wheatmore (9-2)

#3 Hendersonville (8-3) vs. #14 Brevard (6-5)

#6 Salisbury (7-3) vs. #11 Red Springs (8-3)

#7 Whiteville (10-1) vs. #10 North Wilkes (8-3)

#2 Mountain Heritage (10-0) vs. #15 Lexington (6-4)

 

2AA FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 East Duplin (11-0) vs. #16 St. Pauls (5-6)

#8 Bunn (8-3) vs. #9 West Stokes (8-3)

#5 Nash Central (9-2) vs. #12 T.W. Andrews (4-7)

#4 Randleman (9-1) vs. #13 Roanoke Rapids (8-3)

#3 South Granville (11-0) vs. #14 Washington (4-7)

#6 West Craven (6-5) vs. #11 Richlands (8-3)

#7 Ledford (8-2) vs. #10 Anson (4-7)

#2 North Davidson (10-1) vs. #15 Forest Hills (3-8)

West

#1 South Point (11-0) vs. #16 West Iredell (5-6)

#8 Shelby (9-2) vs. #9 Newton-Conover (9-2)

#5 Maiden (11-0) vs. #12 Fred T. Foard (8-3)

#4 Mount Pleasant (9-2) vs. #13 East Lincoln (6-5)

#3 Franklin (11-0) vs. #14 Smoky Mountain (5-6)

#6 Wilkes Central (9-2) vs. #11 Pisgah (6-5)

#7 North Surry (10-1) vs. #10 Patton (8-3)

#2 Hibriten (11-0) vs. #15 Bandys (5-6)

 

3A FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Western Alamance (11-0) vs. #16 Eastern Wayne (6-4)

#8 Fike (8-3) vs. #9 Triton (6-5)

#5 Jacksonville (9-2) vs. #12 Northside-Jacksonville (6-5)

#4 Terry Sanford (10-1) vs. #13 Rocky Mount (4-6)

#3 Southern Nash (10-1) vs. #14 Westover (4-7)

#6 Eastern Alamance (9-2) vs. #11 Northeast Guilford (7-4)

#7 E.E. Smith (8-3) vs. #10 West Carteret (8-3)

#2 Havelock (10-1) vs. #15 Williams (5-6)

West

#1 Charlotte Catholic (11-0) vs. #16 West Caldwell (6-5)

#8 Stuart Cramer (7-4) v.s. #9 Concord (5-6)

#5 Weddington (8-3) vs. #12 Hickory (6-5)

#4 Hunter Huss (7-4) vs. #13 West Rowan (6-5)

#3 Jay M. Robinson (9-2) vs. #14 Tuscola (7-4)

#6 Crest (7-4) vs. #11 Monroe (5-6)

#7 Rockingham County (8-3) vs. #10 Freedom (7-4)

#2 Kings Mountain (10-1) vs. #15 Forestview (4-7)

 

3AA FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Clayton (11-0) v.s #16 Northwood (7-4)

#8 Cleveland (7-4) vs. #9 Northern Durham (8-2)

#5 D.H. Conley (10-1) vs. #12 Northern Guilford (6-5)

#4 Eastern Guilford (9-2) vs. #13 Hillside (5-5)

#3 Lee County (11-0) vs. #14 Ben L. Smith (5-6)

#6 Orange (8-2) vs. #11 Cape Fear (8-3)

#7 Southeast Guilford (9-2) vs. #10 Dudley (9-2)

#2 New Hanover (10-1) vs. #15 West Brunswick (4-7)

West

#1 Mount Tabor (9-2) vs. #16 Ashbrook (4-7)

#8 Watauga (9-2) vs. #9 Asheville (7-4)

#5 Marvin Ridge (10-1) vs. #12 Sun Valley (8-3)

#4 Alexander Central (10-1) vs. #13 Cuthbertson (4-7)

#3 South Iredell (9-2) vs. #14 Northwest Cabarrus (6-5)

#6 A.L. Brown (9-2) vs. #11 Clyde A. Erwin (6-4)

#7 Southwest Guilford (8-3) vs. #10 Statesville (9-2)

#2 A.C. Reynolds (10-1) vs. #15 Parkland (6-5)

 

4A FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Scotland County (9-1), BYE

#8 Jordan (6-5) vs. #9 Seventy-First (8-3)

#5 Overhills (8-3) vs. #12 Knightdale (6-5)

#4 South Central (9-2), BYE

#3 Cardinal Gibbons (11-0), BYE

#6 Heritage (10-1) vs. #11 Purnell Swett (5-6)

#7 Ragsdale (7-4) vs. #10 South View (8-3)

#2 Hoggard (11-0), BYE

West

#1 Harding University (10-1), BYE

#8 Porter Ridge (7-4) vs. #9 Davie County (5-6)

#5 East Forsyth (7-4) vs. #12 Mooresville (4-7)

#4 West Mecklenburg (8-3), BYE

#3 Glenn (10-1), BYE

#6 Vance (8-3) vs. #11 R.J. Reynolds (6-5)

#7 Hickory Ridge (9-2) vs. #10 West Charlotte (5-6)

#2 South Caldwell (1-10), BYE

 

4AA FOOTBALL CHAMPIONSHIP FIRST ROUND PAIRINGS

East

#1 Wake Forest (11-0), BYE

#8 Jack Britt (6-5) vs. #9 Millbrook (5-6)

#5 Middle Creek (8-3) vs. #12 Laney (7-4)

#4 Sanderson (8-3), BYE

#3 Garner (7-4), BYE

#6 Pinecrest (7-4) vs. #11 Athens Drive (7-4)

#7 Leesville Road (7-4) vs. #10 Fuquay-Varina (7-4)

#2 Green Hope (9-2), BYE

West

#1 Mallard Creek (11-0), BYE

#8 Richmond County (7-4) vs. #9 North Mecklenburg (8-3)

#5 Providence (8-3) vs. #12 South Mecklenburg (2-9)

#4 Page (10-1), BYE

#3 Butler (8-2), BYE

#6 Myers Park (10-1) vs. #11 East Mecklenburg (5-6)

#7 Hough (8-3) vs. #10 Ardrey Kell (3-8)

#2 West Forsyth (11-0), BYE

 
Playoffs PDF Print E-mail
Written by Staff   
Saturday, 07 November 2015 21:57

1A

(4) Thomas Jefferson vs (13) Albermarle

(7) Mountain Island vs (10) Winston Salem

1AA

(3) East Surry vs (14) Bessemer City

(7) Pine Lake vs (10) Walkertown

2A

(1) Shelby vs (16) West Wilkes

(3) Reidsville vs (14) East Rutherford

(6) Lincolnton vs (11) Lexington Senior

2AA

(8) Maiden vs (9) North Surry

(5) Ashe County vs (12) West Caldwell

(4) Franklin vs (13) RS Central

(6) Forest Hills vs (11) East Burke

(7) Wilkes Central vs (10) Newton Conover

(2) East Lincoln vs (15 Smokey Mountain

3A

(8) Kings Mountain vs (9) North Henderson

(5) East Gaston vs (12) Hibriten

(3) West Henderson vs (14) Forestview

(2) South Point vs (15) Southwestern Randolph

3AA

(3) AC Reynolgs vs (14) Ashbrook

(1) Crest vs (15) Piedmont

 
Three Passing attacks in play tonight PDF Print E-mail
Written by Staff   
Friday, 11 September 2015 12:17


Top three passing teams in action tonight 1) Shelby's  Darquez Lee  in action against RS Central, 2) East Lincoln Chaz Surratt going against Forestview and 3) Kings Mountain's Darren Burns in action against East Rutherford. Lee Comes in with the leading passing yards 1178 while Surratt and Burns follow with 912 and 653. 

  Lee


 ATTCOMPPCTYDSAVGTDINTRATING
Player Totals875866.7117813.5134220.5


 Surratt

 ATTCOMPPCTYDSAVGTDINTRATING
Player Totals784962.891211.7153216.8

Burns

 ATTCOMPPCTYDSAVGTDINTRATING
Player Totals482960.465313.671218.7
Last Updated on Friday, 11 September 2015 12:37
 
2nd Round results PDF Print E-mail
Written by Staff   
Friday, 21 November 2014 21:56

Forestview 37, Pisgah 13 

Starmount 34, Bessemer City 16

Lincolnton 28, Parkwood 12

Crest 28 West Rowan 7

South Point 37, Concord 21

Thomas Jefferson 35 and Pine Lake Prep 0

East Lincoln 49, RS Central 28

Shelby 31, Carver 14 

Last Updated on Friday, 21 November 2014 22:13
 
2014 Playoffs set PDF Print E-mail
Written by Staff   
Sunday, 09 November 2014 15:39

NCHSAA football playoffs

Friday’s fi rst-round pairings

3AA WEST

(16) Central Cabarrus (6-5) at (1) Asheville (10-1)

(9) North Forsyth (5-6) at (8) Cox Mill (6-5)

(12) South Iredell (6-5) at (5) Weddington (10-1)

(13) A.C. Reynolds (6-5) at (4) Erwin (9-1)

(14) Sun Valley (6-5) at (3) Statesville (7-4)

(11) Ledford (7-4) at (6) Hickory Ridge (9-2)

(10) Marvin Ridge (3-7) at (7) Asheboro (8-3)

(15) Ashbrook (5-6) at (2) Cuthbertson (8-3)

3A WEST

(16) Southwestern Randolph (5-6) at (1) Crest (11-0)

(9) North Buncombe (7-4) at (8) West Rowan (7-4)

(12) Hibriten (6-4) at (5) Pisgah (8-3)

(13) East Gaston (5-6) at (4) Forestview (9-2)

(14) Tuscola (5-6) at (3) Concord (11-0)

(11) Fred T. Foard (6-5) at (6) South Point (7-4)

(10) Kings Mountain (8-3) at (7) West Henderson (7-4)

(15) East Rowan (5-6) at (2) Freedom (10-0-1)

2AA WEST

(16) Smoky Mountain (2-9) at (1) East Lincoln (11-0)

(9) R-S Central (7-4) at (8) Bandys (8-3)

(12) Newton-Conover (7-3-1) at (5) Lincolnton (9-2)

(13) Parkwood (6-5) at (4) Hunter Huss (4-7)

(14) Maiden (5-6) at (3) Ashe County (9-2)

(11) T.W. Andrews (5-5) at (6) Monroe (7-4)

(10) Forest Hills (5-6) at (7) West Stokes (7-4)

(15) Wilkes Central (4-7) at (2) Franklin (11-0)

2A WEST

(16) Lake Norman Charter (3-8) at (1) Owen (10-0)

(9) Surry Central (7-4) at (8) Salisbury (5-6)

(12) Mountain Heritage (6-5) at (5) North Rowan (9-2)

(13) East Rutherford (6-5) at (4) Mount Pleasant (9-2)

(14) Trinity (5-6) at (3) Shelby (9-2)

(11) Hendersonville (7-4) at (6) Carver (8-2)

(10) Lexington (3-8) at (7) Polk County (8-3)

(15) Providence Grove (4-7) at (2) Reidsville (9-2)

1AA WEST

(16) East Wilkes (3-8) at (1) West Montgomery (10-1)

(9) Walkertown (8-2) at (8) North Stanly (9-2)

(12) Cherryville (4-7) at (5) Starmount (8-3)

(13) North Moore (6-5) at (4) Bessemer City (8-3)

(14) East Montgomery (5-6) at (3) Whiteville (9-2)

(11) Granville Central (7-4) at (6) Mitchell (7-4)

(10) Swain County (8-3) at (7) Mount Airy (10-1)

(15) Avery (4-7) at (2) East Surry (10-1)

 
« StartPrev12345678910NextEnd »

Page 1 of 11

NC Results

Matchup Result
Weddington Warriors vs.
Hunter Huss Huskies
31
13
Community School of Davidson vs.
Mitchell Mountaineers
21
67
Crest Chargers vs.
Jay M Robinson Bulldogs
21
24
vs.
Mountain Island Charter Raptors
46
34
Rockingham County Cougars vs.
Kings Mountain Mountaineers
7
53
vs.
Thomas Jefferson Academy Gryphons
34
55
vs.
Bessemer City Yellow Jackets
21
26
Stuart Cramer vs.
Charlotte Catholic
7
42
Ashbrook Greenwave vs.
6
34
Concord Spiders vs.
Stuart Cramer
20
21
West Rowan Falcons vs.
Hunter Huss Huskies
14
34
Monroe Red Hawks vs.
Crest Chargers
20
49
Community School of Davidson vs.
South Stokes Sauras
29
22
Forestview Jaguars vs.
Kings Mountain Mountaineers
14
48
vs.
Union Academy Cardinals
14
42
Cherryville Ironmen vs.
14
42
Crest Chargers vs.
Kings Mountain Mountaineers
14
38
Highland Tech Rams vs.
Mountain Island Charter Raptors
15
66
Cherryville Ironmen vs.
Bessemer City Yellow Jackets
8
14
Thomas Jefferson Academy Gryphons vs.
Union Academy Cardinals
24
30
Ashbrook Greenwave vs.
Hunter Huss Huskies
21
38
Stuart Cramer vs.
Forestview Jaguars
16
26
Community School of Davidson vs.
Pine Lake Prep Pride
40
14
North Gaston Wildcats vs.
Burns Bulldogs
33
36
Bessemer City Yellow Jackets vs.
Pine Lake Prep Pride
24
6

Archives -Registered

Football Links

Advertising

Adverting Rates

Friday Nite Live

Medical Information

Football Links

Boosters

Calendar

December 2017
S M T W T F S
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Upcoming Events

No events

Printouts

Latest Pics

sc_ab_5_20160923_1050904367.jpg

2015 Rushing leaders

Rushing
Kevin Goodwin 464 Yds
Dallas Danner 436 Yds
Jayveon Love 391 Yds
Darian McClain 304 Yds
British Brooks 259 Yds
Brae Wooten 245 Yds
Naseem Moulden 224 Yds
Jarqueze Elder 188 Yds
Bryce Cobb 186 Yds
Raquelyn Mack 167 Yds

2015 Passing Leaders

Passing Leaders
Kyle Holcomb 537 Yds
Darren Burns 375 Yds
Mac England 323 Yds
Zoe Wallace 223 Yds
Devion Moore 207 Yds
Brae Wooten 155 Yds
Noah Oxendine 152 Yds
Ja'hari Guthrie 145 Yds
Hayden Wells 142 Yds
Tony Davis 108 Yds

2015 Recieving Leaders

Receiving
Eric Gallman 231 Yds
Kevin Mosley 202 Yds
Aapri Washington 145 Yds
Nez Barnett 127 Yds
Tikwan Johnson 126 Yds
Anthony Davis 118 Yds
Zavion Williams 106 Yds
Jared Carter 99 Yds
Chapperal Smith 99 Yds
Malik Hyatt 94 Yds

2015 Tackling Leaders

Tackling

2015 Sack Leaders

Sacks

2015 Interception Leaders

Interceptions

Powered by Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, ecommerce web hosting. Valid XHTML and CSS.

Web Analytics